Cegły firmy Klinkers pokonują długą drogę, zanim zostaną wmurowane w ścianę. Tutaj możesz przeczytać więcej o procesie produkcyjnym i dowiedzieć się, w jaki sposób te wyjątkowe cegły uzyskują swój niepowtarzalny charakter.
Klinkers mądrze wykorzystuje surowce i energię
Glina przywożona jest z magazynu do fabryki. Następnie glina przechodzi przenośnikiem taśmowym do instalacji mieszającej. Tam glinę miesza się z wodą. Na tym etapie dodawane są również wszelkie dodatki zmieniające kolor cegły.
Glina z mieszalnika przechodzi przez sito i miesza się z pozostałościami już wcześniej wymieszanej gliny. W ten sposób marnuje się o wiele mniej surowców.
Z mieszalni wychodzą pasma gliny. Następnie są one odcinane i trafiają do instalacji formowania ręcznego. Tam znajduje się piasek, który opada na bryły gliny. Następnie glina wpada do formy. Siła upadku zapewnia wypełnienie kształtu aż po brzegi. Glina, która wystaje ponad formę jest odcinana i ponownie wykorzystywana.
Do wypału cegieł Klinkers używany jest tradycyjny piec płomieniowy. Metoda wypału sprawia, że cegły są naprawdę wyjątkowe. Firma Klinkers posiada 1 z 2 działających pieców płomieniowych w Holandii.
Temperaturę w piecu podnosi się na 2 tygodnie (do 1060 ℃), a następnie ponownie obniża. Cegły są wypalane dłużej niż zwykle w innych typach pieców, co oznacza, że otrzymywane są cegły o trwalszym kolorze. Ponadto w piecu płomieniowym występuje naturalnie różnica temperatur. Dzięki temu cegły mogą nieznacznie różnić się kolorem.
Kiedy cegły dostatecznie ostygną, można je wyjąć z pieca i przenieść do hali sortowni. Tam cegły są ręcznie sprawdzane, wybierane i układane na paletach. Każda z cegieł sortowana jest według koloru, twardości i rozmiaru. Następnie są one gotowe do transportu na plac budowy lub do miejsca składowania.